Historia Łomży – Czasy najstarsze

Dziś chcieliśmy zaprezentować plakat promujący nasz projekt. Mamy nadzieję że się podoba.

plakat-lomza

Dla tych którzy po raz pierwszy stykają się z naszym przedsięwzięciem krótkie podsumowanie poprzednich postów:

Wczytując się w historię Łomży, szybko wciągnęliśmy się do tego stopnia, że zaczęliśmy szukać coraz głębiej cofając się przy tym coraz bardziej w czasie. Mnogość ciekawych faktów, które z pewnością nie są znane przeciętnemu Łomżyniakowi, sprawiły że zapragnęliśmy je rozpowszechnić. Uważamy, że najprostszą i najprzyjemniejszą dla odbiorcy formą przekazu jest film , stąd pomysł o jego stworzeniu. Nie trzeba było dużo czasu, aby uświadomić sobie, że materiału jest  na tyle dużo że nie zmieści się w jednym obrazie. Mamy nadzieję, że nasz śmiały pomysł na stworzenie całego cyklu o historii Łomży, spotka się z zainteresowaniem, które nada naszej pracy większy sens i pozwoli wytrwać w naszym  postanowieniu, póki nie opowiemy wszystkiego co mamy do przekazania.

Cykl chcieliśmy zacząć od czasów grodów, jednak szybko okazało się, że można dotrzeć do starszych informacji, o ludach żyjących tu przed Słowianami. Szukając informacji o tych ludach okazało się, że natrafiliśmy na sporo wzmianek o osadnictwie i przyrodzie czasów człowieka pierwotnego. Z kolei wczytując się w materiał  o ludziach pierwotnych okazało się, że można też natrafić na informacje o zlodowaceniach i o tym jak ukształtowały się nasze tereny.  I tak wertując badania geologów dotarliśmy do ciekawostek związanych z odległymi czasami sięgającymi początków ziemi. W ten sposób plany dotyczące naszego cyklu znacznie się rozrosły i dlatego właśnie część pierwsza ma dotyczyć geologii i przyrody.

Materiały dotyczące okresów najstarszych o których chcemy zacząć opowieść są z jasnych powodów dość ogólnikowe. Często brak jest szczegółowych informacji o terenach na których  położona jest Łomża. W swoich poszukiwaniach staraliśmy się jednak jak najskuteczniej wyłapać wszelkie wzmianki o naszych ziemiach, lub choćby poszlaki tego co w danym czasie mogło się na nich dziać. Mamy nadzieje, że historia geologiczna Ziemi, przedstawiona w sposób lokalny okaże się interesującym materiałem, wartym poświęcenia kilku chwil uwagi.

Zainteresowanych zapraszamy do śledzenia i wspierania naszego projektu. Każda pomoc mile widziana.

Poniżej dotychczas publikowane materiały do naszego filmu:

redrock zlodowacenie łomża wulkaniczne-wyspy2  prekambyjska-lomzagory-doliny-lomza morze